Na francouzské kuchyni zbožňuji její nápaditost. Z pár obyčejných surovin dokáže stvořit něco tak nadýchaného, jemného, křehkého, prostého a přesto výjimečného jako jsou například Chouquettes (vyslovuje se šukets). Když jsem o nich četla v knize Čtenář z vlaku v 6.27 od Jean-Paula Didierlaurenta, úplně se mi sbíhaly sliny. A navíc ten název - šuketky. Tomu zkrátka nešlo odolat.
Jednou z hlavních postav knihy, v kterém jsem zmínku o tomto pečivu objevila, je mladá Julie. Pracuje společně s tetou, která má slabost právě pro šuketky, na veřejných záchodcích v jednom pařížském obchodním domě. Miluje psaní a svoje "záchodové story" každý večer poctivě sepisuje. Když se pak její texty nedopatřením dostanou k plachému Guylainovi, který má zase ve zvyku každé ráno obnažovat svoji duši předčítáním spolucestujícím ve vlaku, začne zajímavý a neobvyklý příběh...

A teď k samotnému receptu. Chouquettes jsou takový opečený vzduch. Daly by se přirovnat k našim větrníkům. Patří spolu s croissanty a brioškami k nejoblíbenějšímu francouzskému snídaňovému pečivu. Jsou z odpalovaného těsta a určitě je zvládne i úplný začátečník.
Recept
50 ml vody
50 ml mléka
2 vejce pokojové teploty
60 g hl mouky
40 g másla
20 g cukru
špetka soli
čokoláda na vaření na posypání
Postup:
Mléko, vodu, máslo, cukr a sůl dáme do kastrůlku a na mírném plameni mícháme, dokud se máslo nerozpustí. Pak přidáme naráz mouku a zhruba 1 minutu rychle zpracujeme vařečkou. Měla by vám vzniknout dobře prohřátá nelepivá koule těsta o konzistence bramborové kaše. Kouli přesuneme do mísy a necháme lehce vychladnout. Postupně do hmoty zašleháme vejce. Těsto přesuneme do zdobícího pytlíku a na pečící papír děláme "bobečky" max 2 cm v průměru. Na závěr posypeme nasekanou čokoládou na vaření. Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C 12-15 min.
Na co si dát pozor:
Dejte si záležet a hmotu důkladně prohřejte. Tím těsto tzv. "odpálíte" a v troubě krásně vyskočí.
Vejce zašlehávejte do hmoty postupně, ne naráz!
Vajíčka by měly mít opravdu pokojovou teplotu.
Troubu v průběhu pečení moc neotevírejte. Náhlá změna teploty může způsobit, že chouquettes splasknou jak vyfouknutý balonek.
Jak je zmiňované v knize, hlavní ozdobou této dobroty jsou "bílé krystalky" na povrchu. Perlový cukr bohužel u nás není k sehnání. Je poměrně běžně k dostání v Německu, Rakousku, Francii, Španělsku, Itálii apod. Můžete ho nahradit rozdrceným kostkovým cukrem, ale nikdy nedosáhnete kýženého efektu něžných bílých perliček. Místo cukru můžete však, stejně jako já, použít nasekanou čokoládu.
Jean-Paul Diderlaurent se narodil 2. května 1962. Po studiích v Nancy působil nějakou dobu v Paříži, ale brzy se vrátil do rodného Vosges. Je dlouhodobým zaměstnancem zákaznického servisu telekomunikačního gigantu Orange.
Začínal povídkami, za něž dvakrát obdržel Prix international Hemingway. Kniha Čtenář z vlaku v 6.27 je jeho románovou prvotinou, přesto na sebe strhl velkou pozornost. Práva na něj byla ještě před samotným vydáním prodána do dvaceti pěti zemí světa a následně byl ověnčen několika francouzskými literárními cenami. V produkci je již také celovečerní film.
O autorovi

Začínal povídkami, za něž dvakrát obdržel Prix international Hemingway. Kniha Čtenář z vlaku v 6.27 je jeho románovou prvotinou, přesto na sebe strhl velkou pozornost. Práva na něj byla ještě před samotným vydáním prodána do dvaceti pěti zemí světa a následně byl ověnčen několika francouzskými literárními cenami. V produkci je již také celovečerní film.
Šuketky jsou jako stvořené na zítřejší, valentýnskou, neděli :-)
OdpovědětVymazatGiveaway
Myslím že šuketky potěší kohokoli kterýkoli den ;-)
VymazatVypadá to skvěle :) A protože jsem zvědavá, jak chutnají, určitě je zkusím :) Děkuji za tip :)
OdpovědětVymazatJdi do toho. Nejlepší jsou ještě teplé rovnou z plechu ;-)
VymazatTo vypadá super! Recept putuje do oblíbených a hned jak se dostanu k jiné troubě než je remoska, tak ho vyzkouším! :)
OdpovědětVymazatAle pozor, jednou vyzkoušíte a nebudete chtít jinak ;-)
Vymazat