neděle 30. září 2018

Město mezi zelenými kopci

Název: Město mezi zelenými kopci
Autor: Viewegh, Mornštajnová, Horáková, Urban, Myšková, Stančík, Goffa, Notaro
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s.
Rok vydání: 2018 
Počet stránek: 120

Celkové hodnocení: *****Léto. Čas her a malin nezralých, jak by pravil klasik. Léto je i společným tématem povídek celkem osmi známých i méně známých českých spisovatelů. Jejich příběhy v různých stylech najdete v antologii Město mezi zelenými kopci.


Letní jízdu zahajuje Michal Viewegh. Jeho léto je současné, mladé, nezralé, neklidné a toužící. Povídka Lenka a spící princ ukazuje autora v trochu jiné poloze, než na jakou jsme u něj v poslední době uvykli, i když jsem se nemohla zbavit dojmu, že inspiraci čerpal v chování svých pubertálních dcer. Po vzoru hesla "méně znamená více" nechal tentokrát hodně prostoru pro čtenářovu fantazii, což nebylo vůbec na škodu. Jednoduché, klasické, přesto pobavilo a neurazilo.


S Alenou Mornštajnovou jste naopak měli možnost zažít léto z dob minulých. Do malé české vesničky přijíždí na dovolenou malíř, aby si tam odpočinul a načerpal inspiraci. Nechybí ani mladá dívka, která je jiná než ostatní.... Dívka z města mezi zelenými kopci se neutápí v žádné romanci. Je to spíš příběh úniku za hranice vesnického života, jednoho obrazu a tak trochu nesmrtelnosti. Můj tip na jméno malíře je Egon Shiele, ale uhádnout obraz si opravdu netroufám. Co vy?


Hrdinka Pavly Horákové sice netráví léto v lůně přírody, přesto i ona se snaží uniknout ze sevření zažitých konvencí. Jak se rozhodne, je jen ve hvězdách.... a nebo na dně půllitru s pivem. Ve vlastní šťávě je povedenou sondou do ženského světa, drobných rozhodnutí a života účastníků zájezdu v dobách našich rodičů.


Povídka Miloše Urbana je poctou moderní poesii. Slam poetry tepe příběh dvou mladých lidí. Je inspirován životem, nebo je to jen uměle vyvolaná múza s jediným cílem - vyhrát? Šrámkova Sobotka ukazuje, jak vlastně probíhá taková umělecká tvorba a jak je občas potřeba věci popostrčit patřičným směrem.
    

Na dovolenou k řeckému pobřeží nás vezme Ivana Myšková. Její učitelka na dovolené bilancuje svůj vztah, které ničí koníček jejího partnera. Ona touží po památkách a umění, on zas tráví většinu času pod vodou. Smíří se s věčným čekáním na pobřeží, nebo se vzepře a vyrazí za voláním vlastního srdce? Pes z Akrotiri je příběh o uvědomění si vlastní identity a potřeb. Taková malá ženská vzpoura s nejistým koncem.  


Petr Stančík si vzal na mušku letní dny v zahrádkářské kolonii. Jeho povídka Pumpa mi trošku připomínala Orwellovu Farmu zvířat. Uzavřené společenství, které řeší zásadní problém a bojuje o přežití, odhaluje pravou povahu místních pěstitelů ovoce a zeleniny. 


Opravdu horké chvilky prožijí hrdinové příběhu Martina Goffy. Loupež v bance v parném počasí neskončí úplně tak, jak by člověk na první pohled očekával. Plán B ukrývá v sobě hned několik překvapivých momentů a především trenýrky se srdíčky. 


Léto plné změn prožije také hlavní hrdinka povídky Kláry Norato. Příběh, jak se mladá Holanďanka přestěhuje na francouzský venkov a zapustí tam kořeny, by možná vydal na celou rodinnou ságu. Bílá laň je však povídka a tak se autorka držela na uzdě a příběh jednoho života skrouhla na minimum. 


Mě osobně nejvíc oslovila povídka Aleny Mornštajnové. Citlivé vyprávění promíchané s příběhem extravagantního umělce, pomíjivost lidského života a touha po úniku z umolousané reality všedního dne se mě dotklo a pohladilo na duši. Hodně jsem také prožívala příběh z pera Ivany Myškové. Skvěle dokázala uchopit a pojmenovat pocity dřímající pod povrchem. 


Knížka je příjemným ohlédnutím za uplynulým létem. Vybrané příběhy jsou originální, hravé a zbytečně vás nezatěžují sáhodlouhými popisy reálií nebo rochněním se v pocitech hlavních hrdinů. Ideální čtení, pokud nehledáte nic konkrétního a jen si chcete ukrátit dlouhou chvilku a zavzpomínat si na horké letní dny.  Díky této antologii si také dokážete udělat celkem slušný obrázek o stylu psaní jednotlivých autorů a vybrat si mezi nimi toho svého favorita. A jako bonus - knížka se vám pohodlně vejde do kabelky ;-).Kdy knihu Město mezi zelenými kopci rozhodně číst
  • baví vás krátké příběhy
  • zajímáte se o současné české autory
  • máte rádi knížky "do kabelky"


Kdy knihu Město mezi zelenými kopci rozhodně nečíst
  • nesnášíte léto
  • potrpíte si na dlouhé ságy
  • čeští autoři jsou vám ukradeníZa neobyčejně příjemný čtenářský zážitek děkuji Knižnímu klubu v jejichž nabídce najdete i knihu Město mezi zelenými kopci.Žádné komentáře:

Okomentovat